V Trenčíne sa schyľuje k dohode

5. 6. 2012

Primátor Trenčína Richard Rybníček v utorok 5. júna oficiálne predstavil projekt rekonštrukcie zimného štadióna na Arénu Pavla Demitru. Štadión chce odkúpiť slovenská spoločnosť Altis, ktorá sa pri prípadnom predaji zaväzuje do schátraného stánku investovať minimálne 11 miliónov eur.


Rybníček na tlačovej konferencii uviedol, že ide o jedinečné spojenie súkromného a verejného sektora. „Požičiam si slová hokejistu Miroslava Šatana, ktorý pri návšteve u prezidenta a premiéra vyhlásil, že po zisku zlata na Majstrovstvách sveta pred desiatimi rokmi sme eufóriu nedokázali pretaviť na nič. S hokejovou infraštruktúrou sa nepohlo a dnes je jasné, že štát ani mestá a obce nemajú financie na rekonštrukciu alebo výstavbu štadiónov. Spojenie súkromného a verejného sektora je cesta, ako zlepšiť športovú infraštruktúru,“ povedal.


Z ušetrených peňazí podporia hokej


Mesto podľa jeho slov ponúka klasický PPP projekt, kedy súkromný investor vytvorí zo štadióna modernú hokejovú arénu. „My na druhej strane navrhujeme z ušetrených peňazí na prevádzku financovať deti a mládež, ale aj seniorov. Dukle Trenčín odpadne starosť o prevádzku, bude sa môcť venovať výchove hráčov a bude mať možnosť hrať v dôstojných podmienkach. Pre mňa ako primátora mesta je nemenej dôležitý fakt, že sa zbavíme hrozby v podobe dvanástich ton čpavku, pretože musím pripomenúť, že v súčasnom stave chladiaceho zariadenia nie je možné zimný štadión spustiť,“ doplnil Rybníček.


Namiesto 12 ton čpavku 80 kilogramov


O predaji zimného štadióna budú 21. júna rozhodovať už len poslanci mestského zastupiteľstva. Altis v prípade predaja s rekonštrukciou začne do desiatich dní. Ako prvoradé vymení chladiace zariadenie, bez ktorého sa v Trenčíne podľa správy revízneho technika a civilnej ochrany nemôže začať ďalšia hokejová sezóna. „V prípade schválenia predaja sme schopní do konca októbra vymeniť chladiace zariadenie, ľad a mantinely, pričom plocha bude upravená na rozmery IIHF. Namiesto 12 ton čpavku na štadióne bude len 80 kilogramov.  V ďalších rokoch pribudne úprava interiéru, šatní, nové sedenie na tribúnach, pričom v kotli ostane státie, aby zo štadióna nezmizla jedinečná atmosféra. Neskôr štadión chceme opláštiť,“ uviedol konateľ spoločnosti Denis Buzinkay.


Mesto chce cielene podporovať deti a mládež, ale aj A-mužstvo


V navrhovanej zmluve je predajná cena 100 tisíc eur. „Vlani sme štadión ponúkali Dukle za jedno euro, odmietli. Pre mesto je hodnota štadióna mínus 400 tisíc eur ročne, ktoré nás stojí len na energiách. Navyše, aby sme štadión mohli otvoriť, potrebuje rekonštrukciu chladiaceho zariadenia za 500 až 600 tisíc eur,“ komentoval Rybníček.


Mesto sa rozhodlo Duklu podporiť. „Zaväzujeme sa 15 rokov podporovať deti, mládež, ale aj seniorov, pretože si uvedomujeme význam hokeja pre Trenčín. Dukla je Trenčín a Trenčín je Dukla. Pre mesto je to strategická investícia.


Na tlačovú konferenciu prišiel aj predseda poslaneckého klubu Smer-SD Daniel Beníček a povedal, že v zámere je ešte veľa otáznikov, a preto sa zatiaľ nevyjadria.


Dukla je za


Z rokovaní s vedením Dukly Trenčín vzniklo  spoločné Memorandum o porozumení medzi mestom, Duklou a spoločnosťou Altis. „S mestom sme jasne dohodnutí. Čo sme chceli, je splnené, takže projektu brániť nebudeme.  Nechceme prekaziť tento projekt, keď pán primátor vyvinul veľa iniciatívy okolo zámeru a vyšiel aj nám v ústrety. Dal nám určité garancie, ale ešte veľa bude záležať od rokovania s Altisom,” uviedol generálny manažér Dukly Andrej Kollár.

Pošlite tip na tento článok svojim priateľom!